Merseyside County T&F Championships
Wavertree Athletics Centre

21st August 2021

results for Southport Waterloo athletes are as follows:
 

Key: PB - Personal Best, SB Season's Best; G1, 2, 3 or 4 - graded standard performance; CR Club Record; CBP Champ Best Performance. There are no standards for Under 11s or for some events inc U13B 75m, 150m and 1200m.

Times shown are the faster of heats or final. Positions are in finals
Under 11 Girls
Under 11 Boys
600m Lucy Delamere
2:08.12
9th   150m Sebastian Wood
24.28
1st
  Grace Veevers
2:08.15
10th   600m Ryan McCormick
2:01.17
5th
1000m Grace Veevers
4:10.21
2nd     Sebastian Wood
2:01.53
6th
Long Jump Grace Veevers
2.74
1st     Paden Gillen
2:06.49
8th
  Lucy Delamere
2.41
2nd     Harry Lavery
2:22.0
10th
          1000m Sebastian Wood
3:40.79
5th
            Peden Gillen
3:40.81
6th
            Ryan McCormick
3:43.58
7th
          Soft Javelin Paden Gillen
15.67
3rd
                 
Under 13 Girls
Under 13 Boys
75m Renee Adams
10.65
1st, G3   75m Charlie Garforth
10.7
2nd
  Felicity Fletcher
11.91
PB     Charles Fletcher
11.3
6th, PB
  Madeline Swinden
12.05
      William James
11.91
PB
  Esme McNally
12.14
    150m Charlie Garforth
21.68
3rd
150m Renee Adams
20.88
1st, G3   Harvey Thompson
21.78
4th
  Erin Griffin
22.70
7th     Harry Williams
24.05
 
  Madeline Swinden
24.27
    800m Harvey Thompson
2:35.12
4th, PB
  Esme McNally
25.45
      Harry Williams
2:39.63
6th
70m Hurdles Scarlett Adderley
14.33
4th 1200m William Delamere
4:06.41
4th
High Jump Scarlett Adderley
1.25
1st, G4   Long Jump Charles Fletcher
3.75
4th
Long Jump Scarlett Adderley
4.21
2nd, G3     Harry Williams
3.47
7th
  Renee Adams
3.93
6th     William James
3.46
8th, PB
  Felicity Fletcher
3.36
10th, PB   Shot Charlie Garforth
5.89
3rd, PB
                 
Under 15 Girls
Under 15 Boys
100m Tiana Chambers
15.57
  800m Daniel Jones
2:25.47
5th, PB
300m Hannah Keenan
49.22
7th   3000m Stephen Morgan
12:15.73
3rd
800m Hannah Keenan
2:41.08
7th   High Jump Adam Byrne
1.50
2nd
75m Hurdles Lauren Byrne
12.98
4th, G4   Shot Adam Byrne
9.61
2nd
Pole Vault Lauren Byrne
1.90
2nd, CR          
High Jump Apphia Keenan
1.55
1st, G2          
  Charlotte Hughes
1.25
4th          
Long Jump Charlotte Hughes
3.48
4th          
Shot Lauren Byrne
10.10
1st, G2, PB          
  Charlotte Hughes
6.80
3rd          
Javelin Apphia Keenan
23.81
3rd, PB          
  Tiana Chambers
14.10
3rd          
                 
Under 17 Women
Under 17 Men
100m Sierra Jalloh
13.3
2nd   100m Nathan Fitzgerald
12.24
3rd
  Jemima Fletcher
15.23
    200m Rhys Hulse
24.16
2nd
200m Sierra Jalloh
27.34
2nd     Nathan Fitzgerald
24.38
3rd
  Jessica Keenan
28.97
5th          
  Jemima Fletcher
32.29
6th          
80m Hurdles Jessica Keenan
13.20
2nd, G4, PB        
300m Hurdles Amber Hughes
47.45
1st, G3          
Long Jump Jessica Keenan
4.44
3rd          
Javelin Amber Hughes
25.57
1st, PB          
               
Junior Women
Junior Men
100m Stephanie Robertson
12.75
1st, G3   100m Ethan Harrison
12.41
6th
100m Hurdles Stephanie Robertson
**16.59
1st   200m Ethan Harrison
24.67
 
2000m S/chase Lucy Milling
7:21.96
1st, PB, CR, CBP   110m Hurdles Drumayne Moore
21.88
2nd
Long Jump Stephanie Robertson
5.67
1st, G1, PB, CR   Pole Vault Sam Coupland
2.40
1st
Triple Jump Stephanie Robertson
10.65
1st     Drumayne Moore
2.20
2nd
        Long Jump Sam Coupland
6.45
1st, G3
  ** Hurdles set on wrong mark         Drumayne Moore
5.14
2nd
          Shot Bill Steel
13.22
1st, G2
          Discus Bill Steel
34.15
1st
            Drumayne Moore
21.70
2nd, PB
                 
Senior Women
Senior Men
Discus Katy Coupland
24.09
1st 100m Lee Coupland
14.43
3rd
          200m Chris Burgess
25.79
1st
            Lee Coupland
31.93
2nd
          400m Hurdles Lee Coupland
82.37
1st, PB
          Long Jump Lee Coupland
3.72
2nd
Discus Lee Coupland
21.42
3rd, SB